Tül Perde Ölçüsü Nasıl Alınır?

Tül perde ölçüsü nasıl alınır? Kısa boy mu almalıyız uzun boy mu almalıyız? Tül perde sonu nedir? Tül perde nerelerde kullanılır?

Tül Perde Ölçüsü Nasıl Alınır?

Tül perdeler çok eski yıllardan beri ülkemizde çok fazla kullanılan perde modelleridir. Ülkemizde evlerimizin yapısı, var olan adetlerimiz ve geleneklerimiz, çok fazla çeşit bulunması, kullanılabilir olması ve şık duruşları gibi nedenlerinden dolayı çok uzun yıllar daha kullanılacak gibi duruyor.

Evlerimizin olmazsa olmazı tül perdeler genellikle kişiye özel olarak ölçüleri alınarak dikilen ve ayrıntılı bir işçilik isteyen perde modelleridir. Terzi kendine belirtilen ölçüye göre kumaş keser, boyunu alır ve diker. Bu şekilde evimize asılabilinicek hale gelir.

Tül perde ölçüleri nasıl alınır sorusu bize en çok sorulan sorular arasında yer almaktadır. Aslında oldukça basit ve çok fazla ayrıntı istemeyen bir durumdur.

Tül perde çeşitli farklı durumlar olsa da genişlik ölçüleri duvardan duvara alınır ya da aslında şöyle desek daha iyi olur gibi “korniş ölçüsünde alnır”. Korniş ölçüsü kaç ise o ölçüde almak en garantili yöntemdir. Yükseklik ölçüsünde çeşitli varyasyonlar olabilir. Genel olarak ifade etmek gerekirse kornişten aşağıya kadar ölçüp 2 cm kısa vermek yeterli olacaktır. Böylece yere de sürmemiş olur yerde çok fazla yüksek de olmamış olabilir.

Tül Perde Ölçüsü Nasıl Alınır?

Tül Perde de Yükseklik Ölçüsü

Tül perdelerde yükseklik ile ilgili tavsiye en çok istenilen durumlardan biri olmayı çok uzun zamandır sürdürüyor. Genelde soru şu şekilde sorulmaktadır: “Tül Perdeleri petek üstü yani kısa boy mu, yoksa aşağıya kadar yani uzun boy mu almamız gerekir?”. Bunun cevabını maddeler halinde sizlere iletmeye çalışalım. Böylelikle Tül Perdeleri “Kısa boy mu almalıyız uzun boy mu almalıyız?” sorusunun da cevabını sizlere iletmiş olalım.

  • Tül perdelerde uzun boy her zaman daha çok yakışır.
  • Fon Perdeler ile daha güzel bir kombin yapmak için uzun boyda almalısınız.
  • Uzun boy tül perdeleri her yerde kullanabilirsiniz fakat kısa boylu ölçülerin kullanılabilecek yerleri daha azdır.
  • Tül perde boy ölçünüz uzun da olsa başka bir yere kısa olarak takma istediğinizde kısaltma imkanınız vardır.
  • Uzun boylu tül perdelerin dezavantajı olarak görülebilen durum, eğer ki perdeyi takacağınız yerde kombi var ise ısınmayla ilgili problem oluşturabilir.

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

22,451BeğenenlerBeğen
3,307TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -spot_img

Latest Articles