FON PERDE ÖLÇÜSÜ NASIL ALINIR?

Bu yazımızda sizlere normal kornişe takılan fon perdelerimizin ölçüsünün nasıl alınacağını anlatacağız. Fon perdelerin 2 türlü kullanış amacı vardır. En çok kullanılan türü köşelerde dekor amaçlı olarak kullanılan türüdür. Bir diğeri ise kapama amaçlı kullanılmasıdır. 

Dekor Amaçlı Kullanılan Fon Perdelerin Ölçüsü Nasıl Alınır?

Dekor amaçlı olarak kullanılan Fon Perdelerde genişlik ve yükseklik ölçüsü alırken dikkat edilmesi gereken bir kaç hususu sizlere maddeler halinde ayrıntılı bir şekilde anlattık. Bu şekilde ölçü aldığınızda herhangi bir sorun ile karşılaşma oranınız çok çok düşüktür. 

  1.  Fon perde geniş ölçüsü alırken öncelikle ilk bakmamız gereken şey sol ve sağdaki duvar genişlikleridir. Örneğin duvardan duvara genişlik ölçüsü 4 metre olan bir alana fon perde alıyoruz. Soldaki duvar ölçüsü 90 cm, sağdaki 70 cm ise fonlarımızı 90 cm den aşağı almamanızı tavsiye ederim.
  2. Toplam genişlik 4 m ise duvar ölçüleri 50-60 cm civarlarında ise yine de genişlik ölçülerinizi 80-90 cm olarak almanız yeterli olacaktır.
  • 300 cm duvar ölçüsüne 60-70 cm fon
  • 350 cm duvar ölçüsüne 70-80 cm fon
  • 400 cm duvar ölçüsüne 80-90 cm fon
  • 450 cm duvar ölçüsüne 90-100 cm fon
  • 500 cm duvar ölçüsüne 100-110 cm fon en çok kullanılan ölçülerdir.

3. Fon Perde yükseklik ölçüsü alırken ise yerde sürtmesini istemiyorsanız kornişten aşağıya doğru ölçüyü alıp 2 cm kısa vermeniz yeterli olacaktır. Eğer ki yerde sürtmesini istiyorsanız kornişten aşağıya kadar ölçüp 15-20 cm fazla vermeniz yeterli olacaktır.

Kapama Amaçlı Kullanılan Fon Perdelerin Ölçüsü Nasıl Alınır?

Genişlik ölçüsünü alırken 2 parça halinde almanızı tavsiye ederim. Gündüz açıp sola ve sağa toplayarak dekor amaçlı da kullanmaz şansınız olacaktır. Örnek verecek olursak toplam cam ölçünüz 250 cm ve solda ve sağda belirli duvar boşlukları var ise iki adet 150 cm olarak ölçülerinizi alabilirsiniz. Böylece dışarıdan görünmeyi daha iyi engellemiş olursunuz ve soldan-sağdan girecek güneşi de daha iyi engellemiş olursunuz.

 

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

22,451BeğenenlerBeğen
3,376TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -spot_img

Latest Articles