Fon Perde Boyu Kaç Cm Olmalı?

0
175

Fon Perdeyle ilgili ayrıntılı bir yazı paylaşmıştık ancak bu yazımızda fon perde boyuyla ilgili biraz daha ayrıntı paylaşmayı bize gelen sorular dahilinde gerek duyduk.

Öncelikle ülkemizde maalesef tam olarak standart bir boy ölçüsü yok ama yine de bir genelleme yapacak olursa 250-260 cm arasıdır.Evden eve bu ölçü değişiklik göstermektedir. Fon perde için boy ölçüsü şu 3 şekilde olabilir.

1 – Tül Perdeniz ile Eşit Ölçüde Almak

Tül Perde boy ölçüsü bildiğimiz üzere kornişten aşağıya kadar ölçüp bir miktar (yerden ne kadar yüksekte olmasını istediğinize bağlı)eksik alıp o ölçüde satın alarak gerçekleştirilir. Fon Perde de aynı şekilde alınarak eşit şekilde durması istenebilir

2 – Tül Perde’den Uzun Ölçüde Almak(Fonun Yerde Sürünmesi)

Fon Perde boyunu tül perdeden daha uzun alarak yerde sürünmesini isteyebiliriz. Özellikle son yıllarda daha fazla kumaş olup daha fazla dökümlü durması ve buna bağlı olarak daha dökümlü bir duruş sergilemesi için fon perde boyunu uzun olarak alıp yerde sürünmesi sağlanabilir. Bu ölçü için Kornişten aşağıya kadar ölçüp 15-20 cm o çıkan ölçüye eklemeniz yeterli olacaktır.

3 – Petek Boyunda Almak

Çok nadir olsa da tercih edilen bir durumdur. Tavsiye etmediğimiz bir seçenektir. Fon perde uzun olursa ve ağır kumaş olursa kendini belli eder ve şık durur. Bunun ölçüsü de kornişten peteğe kadar alıp 2 cm civarı eksik bir ölçü bildirilerek satın alınabilir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here