Stor Perde Ölçüsü Nasıl Alınır?

1
337

Perde alımında en çok sorulan konuların başında gelen konulardan en önemlilerinden biri de perde ölçüsünün nasıl alındığına dairdir. Bu yazımızda size stor,zebra ve çiftli sistem Tülstor gibi mekanizmalı perdelerin nasıl ölçüsü alınacağını anlatmaya çalışacağım. Seri şeklinde yapmayı düşünüyorum bu yazıyı.

Resim 1

Stor perde gibi mekanizmalı perdelerde öncelikli olarak bilmemiz gereken şey eğer payınız var ise yani sığmama gibi bir engel durum yok ise soldan ve sağdan 10 ar cm ekleyerek vermelisiniz ölçüyü.

Eğer ki Resim 1 ‘deki gibi bir yere perde alacaksanız en mantıklı olan 3 parça şeklinde sipariş vermenizdir. Öncelikle en soldaki pencereyi ölçüp soldan 10 cm eklemelisiniz, sonrasında ortadaki camın ölçüsünü alacağız sadece ölçü eklemeden net olarak vereceksiniz. Son olarak da en sağdaki pencereyi ölçüp sağdan 10 cm eklemelisiniz. 10 cm eklenmesinin sebebi güneş girmesini engellemek ve mekanizma payından doğacak boşluğu da kapatmış olmaktır.

Boy ölçüsü alırken de stor perde gibi mekanizmalı perdelerde standart 200 cm’dir yükseklik. Bu şu demek yani 100 cm’de olsa 200 cm’de olsa aynı ücreti ödüyorsunuz anlamına geliyor. Yani 200 cm’den fazla boyunda yapılabilir ve pencereniz resimde en sağda görünen pencere gibi büyükse ölçüyü kesinlikle alın ve 10 cm ekleyin üzerine ki tamamen aşağı indirdiğinizde perdeyi borusu görünüp kötü bir görüntü olmasın.

 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here