Rustik Perde Nedir? Rustik Perde Ölçüsü Nasıl Alınır?

0
497

Rustik Nedir? 

Genel olarak bilinen tanımla ahşap ya da pirinçten yapılı uzun çubuk üzerine perdenin halkalardan ya da direk boru içerisinden geçirildiği bir perde sistemidir denilebilir. İlk başta da dediğim gibi iki tür çeşitten oluşur tek tek değinecek olursak:

Ahşap Rustik

Ahşap rustikler yandaki fotoğrafta da görüldüğü üzere bu renk ve tonlarında olmaktadır genelde. Daha çok mobilya ve parkenizin rengine göre saçim yapmanızı tavsiye ederim daha klasik bir odanız varsa ahşap rustiklerden kullanabilirsiniz. Ayrıca daha ekonomiktir.

Pirinç Rustik

Sol taraftaki resimde görülen de pirinç rustiğe bir örnektir. Daha fazla çeşitte aksesuarı bulunmaktadır. Ekonomik olarak biraz daha pahalıdır ahşap rustiğe göre.

Pirinç Rustikleri daha çok spor tarzı veya klasikten biraz daha uzak oda tarzına uygun buluyorum. Tabi yine de renk uyumu odanıza uyacağını düşünüyorsanız tercihinize göre alım yapabilirsiniz.

Rustik Perde Çeşitleri Nelerdir?

Rustik Perdelerin 4 farklı modeli vardır. Sağ resimde de görüldüğü üzere rustiğe asma kısmı farklı farklı olabilmektedir. Bu hem sizin isteğinize hem de rustik borunuzun yapısına göre değişebilmektedir.

Halkalı Rustik Perde

Rustik perdelerde en çok kullanılan türdür. Rustik borusunun üzerinde halkalar bulunması gerekir ve  perdenizi yaptırırken özellikle rustik halkalarına geçireceğinizi söylemeniz gerekir. Böylelikle perdeciniz de perdenizi takarken rustik halkalarından geçirmenizi sağlayacak şekilde perdenizin dikimini yapar. Yukarıdaki Rustik Perde Çeşitleri adlı fotoğraftaki 3 numaralı perde buna uygun olandır.

Boruya Geçirmeli Rustik Perde

Rustik Perde Borulu – Rustik Perde Boruya Geçmeli gibi ifadelerle kullanılmaktadır genelde. Fotoğrafta gördüğünüz diğer 3 şekilde dikim tarzı vardır yukarıda gördüğünüz 1,2 ve 4 numaralı perdeler bunlara örnektir.

Eğer Rustik Borunuz Açılıp – Kapanan Şekilde Değilse

Eğer ki aldığınız rustik borusu açılıp perde geçirilip sonradan tekrar kapanan türde değilse 4 numaralı işaretli perde şeklinde dikimi yapılması gerekiyor. Rustiğe takılan bölüme cırt-cırt diye adlandırdığımız şeyden dikilir ve borunuza bu şekilde takılır.

Eğer Rustik Borunuz Açılıp – Kapanan Şekilde İse

Eğer ki aldığınız rustik borusu açılıp perde geçirilip sonradan tekrar kapanan türde ise 1 ve 2 numaralı perde dikilme türü tercih edilir.

Rustik Fon Perde Ölçüsü Nasıl Alınır?

Rustik Fon Perdeler de aynen diğer fon perdeler de olduğu gibi ölçü alınır. Rustik borunuzun olduğu yerde aşağıya kadar boyu ölçülür eğer yerde sürünmesini istiyorsanız +15 cm eklenerek boy ölçüsü verilir. En ölçüsünde ise sadece sol ve sağda dekore amaçlı kullanacaksanız 70-90 cm arası ölçü vereceksiniz. Tamamen kapama amaçlı olarak kullanacaksanız soldan sağa tamamen ölçünüzü alın ikiye bölerek sol ve sağ kanat olarak siparişinizi perdecinize verin. Halkalı veya boruya geçirmeli gibi hangi tür ise onu belirtin terzinize net ölçünüzü verin örneğin “ben rustikden aşağı kadar ölçtüm 250 çıktı bu şekilde istiyorum” derseniz kendisi gerekli boşluk ve payı bırakarak perdenizi astığınızda size 250 boyunda olacak şekilde ayarlamasını yapacaktır.

Rustik Tül Perde Ölçüsü Nasıl Alınır?

Rustik yapılmış Tül Perdelerde de diğer tül perde ölçüsü gibidir tek farkı biri kornişten aşağıya kadar alınması gerekirken rustik perde de rustik borunuzun olduğu yerde aşağıya doğru ölçü alınması ve rustik perdenizin türünü belirtmeniz gerekmesidir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here