Kruvaze Perde Nedir?Kruvaze Tül Perde Ölçüsü Nasıl Alınır?

0
317

Kruvaze perde; tül perdeden yapılan ve iki kanattan oluşan(Tek kanat olarak da tercih edilebilir), mekanizmalı ve mekanizmasız olarak iki çeşiti bulunan(yalancı kruvaze perde türü de vardır) ipleri ya da mekanizması çekildiğinde aşağıdan sol ve yukarıya doğru diğer kanadı da aşağıdan sağ ve yukarıya doğru büzüşerek şık bir görünüme bürünen perde modeline denilmektedir.Tabi anlatması biraz zor oluyor. Fotoğraftan daha iyi şekilde anlaşılmaktadır.

Genel olarak en çok salon, oturma ve yatak odalarında tercih edilmektedir. Büyük mutfak ve camı olanlar da rahat bir şekilde kullanabilir. Üç çeşidi bulunmaktadır. Mekanizmalı,Mekanizmasız ve Yalancı Kruvaze Perde.
Mekanizmalı kruvaze perde modelinden bahsedecek olursak ilk olarak sizin istediğiniz tüle göre düz ya da dilim verilerek dikilir ve mekanizması tek tek boncuklarından geçirilir ve mekanizması aşağı yukarı çekilerek kullanılır. Mekanizmasız kruvaze perde modeli ise adından da belli olduğu üzere kornişe asılan mekanizma bulunmayan modeldir. Bu kruvaze perde modellerinde perdenin büzüşme modelini yani kruvaze modelini alabilmesi için dilimler halinde en üst kısımda bombeler oluşturulur ve bu bombelerin içinden geçen ip her bombeye dikilerek, ip çekildiğinde büzüşme meydana gelmesi sağlanır.

Son olarak yalancı kruvaze perde modeli ise sadece görüntü itibariyle kruvaze perde modeline benzeyen modele denilmektedir. Aşağı-yukarı indirme ya da modeli değiştirme gibi bir işlem yapılamaz. Direk kornişe bağlantısı yapılarak kruvaze modeli gibi bir görünüm verilerek dikilen perde modelidir. Bu perdelerde güneşlik ve tül dışında üçüncü perde olarak büzüştürülmüş halde satılan, açılamayan perdeler yer alır. Şekilde olarak benzediği için bu tanım kullanılmıştır.

Kruvaze Perde Modelini özellikle büyük bir camınız da var ise kesinlikle tavsiye ediyorum. Odanıza farklı bir estetik ve şıklık katacaktır. Yalnız daha fazla tül gittiği, dikimi daha zor olduğu ve mekanizmalı ise ekstra mekanizma gerektiği için normal tül perdeye göre biraz daha külfetlidir. Örnek ile açıklayacak olursam 100 cm genişliğinde bir kruvaze perde için 6.2 metre tül gitmektedir. Tül perde de ise maksimum sık pileli olsa dahi 3.2 metre tül gitmektedir 100 cm genişlik için.

Kruvaze Perde Ölçüsü Nasıl Alınır?

                       Resim 1

Aslında normal tül perde ölçüsü almaktan pek de farkı yoktur. Sadece sağdan ve soldan pay ekleme kısmı önemlidir.Yine örnekle açıklayacak olursak. Örneğin Resim 1 deki gibi bir pencereniz var ve sağdan soldan pay ekleme şansınız yok ise dire soldan sağ cam ölçüsünü ve kornişten tamamen aşağı kadar yüksekliğini ölçmeniz gerekmektedir. Boy ölçümünde aşağıya kadar kaç ölçerseniz onu verin. Azaltmadan vermenizi tavsiye ederim. Çünkü mekanizma yukarıda az da olsa sıkışma yaptığı için 1-2 cm aşağıdan kısa durabilir.

                      Resim 2

Eğer ki Resim 2 deki gibi bir pencereniz var ise sağdan ve soldan minimum 25-30 ar cm ekleyerek genişlik ölçünüzü vermenizi, yüksekliği bir önceki resimde aynen anlattığım gibi ölçerek verebilirsiniz.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here