Kapalı kasa mı Açık Kasa mı Stor Perde Almalıyız?

0
267

Mekanizmalı yani Stor,Zebra,Çiftli Sistem TülStor gibi perde alırken önümüze çıkan seçeneklerden birisi de kapalı kasa mı açık kasa mıdır? Bunlara tek tek değinecek olursak.

Kapalı Kasa Stor Perdeler

Mekanizmalı Perde alırken bir çok seçenek vardır. Öncelikle kumaşı bakar beğenirsiniz ve sonrasında size bazı seçenekler karşınıza çıkar. Mekanizma yönü, Zincir Seçimi,Etek Dilimi Seçimi,Boncuk Seçimi,L ayak istemi ve şu anda bizim de değindiğimiz Kapalı Kasa mı Açık kasa mı sorusudur. Sağ resimde gördüğümüz stor kapalı kasaya örnek olarak vereceğimiz perdedir. Peki neden kapalı kasa?

Neden Kapalı Kasa Perde Alınmalı?

Diyelim ki sol resimdeki gibi bir pencereniz var streç tavan yok yani kornişi ve perdenin rulosunu kapatacak alan yok perdenizi astığınızda boru kısmı yani kumaşın sarılı olduğu kısım açıkta kalarak bazen çirkin bir görünüm oluşturabiliyor. Özellikle de Salonunuz büyük ve mekanizmalı perdeleriniz de fazla ise biraz çirkin bir görünüm oluşturabilir bazen odanızda. Ayrıca tavana ya da kornişe monte değil de direk duvara monte olacaksa da kötü bir görünüm olacaktır. İşte tam da bu sorunu çözmek için kapalı kasa kullanılması gerekir. Yani tek avantajı rulonun görünmesini engellemesidir. Tabi Darbelere karşı da daha dayanıklı olmaktadır.

Neden Açık Kasa Perde Alınmalı?

Neden Kapalı Kasa perde alınmalıyız sorusunu ayrıntılı bir şekilde anlattıktan sonra şimdi de gelelim Açık Kasa Perdeye. Öncelikle Açık Kasa Perdeye örnek verecek olursa sağ resimdeki çiftli sistem tül ve stor perdeyi baz alabiliriz. Neden açık kasa alınmalı sorusuna verilecek en güzel cevaplardan ilki daha ekonomik olmasıdır. En çok kullanılan kasa tipi de budur. Bu alımda ücretsiz olmasına karşın kapalı kasaya metrekarede ortalama 7-10 tl fark alınmaktadır. Ayrıca daha az alan kapladığı için bazen perdeyi takacağınız yer ile duvar arası boşluk fazla olmayınca mecburen istemesenizde açık kasa kullanmanız gerekir. Çünkü kapladığı alan en olarak daha kısadır ve camınızı açmaya engel olmaz.ır.

Eğer ki zaten kornişiniz bu şekilde önü kapalı ve görünmüyor ise kapalı kasa almanızı gerektirecek pek de bir durum yoktur. Tabi memur veya çok fazla yer değiştiren bir meslege sahip iseniz açık kasa almanız sizin için daha uygun olacaktır.

 

 

Fotoğraflar sezerlerperde.com‘un izniyle alınmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here