Fon Perde Hakkında Bilmek İstedikleriniz?

1
630

Fon Perde Nedir? Niçin kullanılır?

Fon perdeler perdeleriniz de takımı tamamlayan odanıza farklı bir hava katmak için kullanılan perde çeşididir. Genel olarak tül perdelerin sağ ve sol kenarlarında dekore amaçlı olarak kullanılsa da zebra ya da çiftli sistem tül ve stor perdelerin de sağ ve sol tarafından kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra tamamen kapama amaçlı olarak da kullanımı yapılmaktadır.

Fon perdeler perdeleriniz de takımı tamamlayan odanıza farklı bir hava katmak için kullanılan perde çeşididir.

Fon Perde Kumaş Çeşitleri

Her türlü kumaşı fon olarak kullanabilirsiniz ancak yaygın olarak kullanılan kumaş türü saten, keten ve tül fondur Az da olsa kadife de tercih edilmektedir. Tavsiye ettiğimiz ise saten ve tüldür. Hem ekonomik hem de kullanışlıdır. Genelde ütü istemezler ve çamaşır makinesinde rahatça yıkanabilirler. Tül fonlar mekanizmalı olarak da kullanılabildiği için çok fazla tercih edilmektedir.

Mekanizmalı Fon Perde 

Sol resimdeki mekanizmalı tül fonlara örnektir. İster fon olarak ister kruvaze perde olarak kullanılabilir. Kullanımı ve mekanizmasının takılması gayet basittir. Mekanizması çıkarılıp takılabilir ve yıkaması o şekilde yapılabilir. Görünüm açısından da odaya hoş bir hava katar. Küçük camlardan çok geniş ve uzun camlar da daha hoş durmaktadır. Dilerseniz tek kanat dilerseniz çift kanat olarak kullanabilirsiniz. Bu perdelerde tavsiye ettiğimiz pile sıklığı sık piledir yani 1×3 pile daha hoş duracaktır. Bir tavsiyem daha geniş odalara daha koyu küçük odalar daha açık renkte kumaş kullanmanızdır. Tabi renk konusunda bir çok detay var. Odanızın rengi, koltuklarınızın kumaş rengi, zemin rengi bunların hepsini baz alarak renk seçiminizi yapmanızı tavsiye ederim. yukarıdaki resimdeki odada koltuk halı yastık ve duvar rengine baktığınızda fon perdeler hiç sırıtmıyor.

renk konusunda bir çok detay var. Odanızın rengi, koltuklarınızın kumaş rengi, zemin rengi bunların hepsini baz alarak renk seçiminizi yapmanızı tavsiye ederim.

Fon Perde Boyu Nasıl Olmalıdır?

Fon Perde boyu nasıl olacağına gelecek olursak şu şekilde anlatayım sizlere. Öncelik en önemlisi sizin göz zevkini yeri sürünsün mü sürenmesin mi eni kaç olsun boyu kaç olsun ilk olarak sizin için hangisi hoş olursa o önemlidir ilk olarak bizim tavsiye edeceğimiz ve genel olarak kullanılan şu şekildedir:

Öncelikle ülkemizde standart bir pencere boyu maalesef tam olarak yok 3m yüksekliğinde cam da biliyorum 1.70 büyüklüğünde de. Bu yüzden odanız büyükse ve yerde sürünmesini istiyorsanız (odanız büyükse sadece yerde sürünmesini tavsiye ederim) yukarıdan aşağıya doğru ölçümünüzü yapın ve +15 cm üzerine ekleyerek ölçüyü verin. Yerde sürünmesini istemiyorsanız yukarıdan aşağıya ölçüm yaptıktan sonra -3 cm eksik vererek siparişinizi

Sol taraftaki resmi kendinize örnek olarak alabilirsiniz. Beyaz ile çizili olup yanında yükseklik yazan kısım gibi ölçünüzü alacaksınız ve 3 cm kısa vereceksiniz ölçünüzü. Veya perdecinize sorabilirsiniz pay ne kadar vereyim diye size yönlendirme yapacaktır.

Eğer kapama amaçlı kullanacaksanız pilesiz olarak iki taraflı sipariş verin. Gündüzleri sol ve sağa toplayarak dekore amaçlı kullanabilirsiniz.

 

Fon perde ölçüsünde odanız büyükse ve yerde sürünmesini istiyorsanız (odanız büyükse sadece yerde sürünmesini tavsiye ederim) yukarıdan aşağıya doğru ölçümünüzü yapın ve +15 cm üzerine ekleyerek ölçüyü verin.

Fon Perde Genişliği Nasıl Olmalıdır? 

Fon Perde genişliği nasıl olmalıdır sorusuna gelecek olursak boy ölçüsünde de ilk olarak dediğimiz gibi öncelikle sizin zevk ve isteğinize bağlıdır. Tavsiyemiz ise öncelik sağ ve soldaki pencere sonlarının kirişlerini(duvarı) kapama amaçlı olarak kullanıyorsanız duvar kaç cm ise onu vereceksiniz zaten buna başka çare yok. Eğer böyle bir problem yok ise ideal fon 70-100 cm arasıdır. Pencerenizin genişliğine göre fon perdelerinizi bu ölçülerin oranına göre belirleyip siparişinizi verin.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here